Serbë të Kosovës udhëtojnë drejt Serbisë për të votuar në referendum

Me qindra qytetarë serbë të Kosovës po kalojnë kufirin në Serbi për të marrë pjesë në referendumin për ndryshimin e Kushtetutës. Në pikën kufitare Jarinjë...

LIVE l Përçarja e PD, Basha takim në Fier, Berisha në Shkodër

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndodhet këtë të diel në Fier në një takim me demokratët e këtij qarku. Ndërkohë, ish-kryeministri Sali Berisha është...

Kryeministri Rama ‘krenohet’ me lindjet jashtë Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një postim të bërë në Facebook thotë se gjatë vitit 2021 ka pasur 43,581 fëmijë të lindur. Duke iu...

Merr fund pas 10 orësh pengmarrja në Teksas, autori mbetet i vdekur

Katër personat e marrë peng në një sinagogë në Teksas janë liruar të padëmtuar ndërsa autori i pengmarrjes është deklaruar i vdekur pas më...

Dëmtuan stadiumin gjatë ndeshjes me Vllazninë, në hetim tre tifozë të Tiranës

Tre tifozë të Tiranës, të cilët gjatë ndeshjes kundër Vllaznisë, kanë dëmtuar stadiumin “Air Albania” do të hetohen në gjendje të lirë. Këta persona gjatë...

ZGJEDHJET VENDORE NË KOSOVË

Shpend Ahmeti i uron fitoren Ramës, përgëzon Vitinë për fushatën

Kryetari aktual i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Përparim Ramën që pritet të jetë tashmë pasardhësi i tij në krye të Komunës së Prishtinës. “Përparimit...

Lutfi Haziri ia uron fitoren Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Gjilanit, Lufti Haziri ia ka uruar fitoren kandidatit të Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni. Përmes një postimi...

PDK: Populli ia ktheu shpinën Albin Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha se partia e tij, në raundin e balotazhit fitoi në pesë komuna. Ai tha se ky...

REZULTATET: LDK e PDK marrin nga 5 komuna, LVV siguron 4 fitore

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të fitojë vetëm një nga katër komunat më të mëdha në Kosovë. Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur një fitore të...

LEXIM I KËSHILLUAR

Sa orë në ditë kaluam para celularit gjatë vitit 2021?

Bëni edhe ju pjesë tek njerëzit që shqetësohen se po shpenzojnë më shumë kohë seç duhet para ekranit të celularit duke lundruar pamend nga...

‘Sindroma e Havanës’: Çfarë është sëmundja që po prek diplomatët amerikanë?

Katër diplomatë amerikanë që punojnë në Gjenevë dhe Paris janë sëmurë me sëmundjen neurologjike të njohur si “Sindroma e Havanës”. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony...

Cila është arsyeja e vërtetë e rënies drastike të Bitcoin?

Shumë e kanë komentuar rënien masive të Bitcoin kohët e fundit duke ja fajësuar atë protestave në Kazakistan – por a është kjo realisht...
Minute.ly

KRYESORE NGA VENDI

Cilat janë 7 marrëveshjet që pritet të firmosen me ardhjen e Erdogan?

Të hënën në vizitën e presidentit turk pritet të firmosen 7 marrëveshje, memorandume dhe protokolle bashkëpunimi. 1.Protokoll bashkëpunimi ndërmjet drejtorisë së arkivit shtetëror të Turqisë...

Tre viktima nga COVID-19, rekord infektimesh në Tiranë

Tre persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se 2163 qytetarë...

Ndryshime në PD; Alibeaj në vend të Rushajt, Gjekmarkaj nënkryetar

Agron Gjekmarkaj do të jetë nënkryetar i Partisë Demokratike dhe i propozuar për nënkryetar të Kuvendit të Shqipërisë. Kjo është miratuar në mbledhjen e Këshillit...

Vizita e Erdogan bllokon rrugët nga Tirana në Milot

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan pritet të mbërrijë për një vizitë zyrtarë në Tiranë të hënën, më 17 janar. Erdogan pritet të mbajë një fjalë...

Berisha bën thirrje për protesta më të fuqishme se 8 janari

Sali Berisha ishte sot në Lezhë, ku mori pjesë në festën e 31-vjetorit të themelimit të Partisë Demokratike në këtë degë. Nga Lezha, Berisha u shpreh se duhet të fillojnë përgatitjet...

Zbulohet ‘shtëpia e barit’ në Shkodër, arrestohen 5 punonjës të OSHEE

Policia e Shkodrës ka goditur një rast të kultivimit të kanabis sativa në banesë me anë të ngrohjes me llamba. 8 persona u arrestuan...

Protesta e 8 janarit, Rama: Si në mesjetë, luftohej për ‘kështjellën’

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur një “reality show” me politikanë realë protestën e 8 janarit në selinë blu. Në 30-vjetorin e themelimit të FRESSH...

Rriten infektimet me COVID-19 në Shqipëri dhe RMV

Rritet numri i qytetarëve të infektuar me COVID 19 në vendin tonë. Kjo e premte shënoi 7 viktima dhe mbi 2 mijë të infektuar....

KRYESORE NGA RAJONI DHE BOTA

Zbulohet historia e errët e burrit që ka transplantuar zemër derri

Personi që ka kryer transplantin e parë të zemrës së një derri, rezulton se është i dënuar. Ai ka qëlluar dikë shtatë herë me thikë...

Vullkan i madh nën ujor, SHBA dhe Japonia paralajmërojnë cunam

Qendra e paralajmërimit të cunamit në Paqësor ka paralajmëruar rrezikun e një cunami pas shpërthimit të një vullkani të madh nën ujë pranë ishullit...

Australia dëbon yllin serb të tenisit, Novak Djokoviç

Ylli i tenisit, Novak Djokoviç ka humbur shkallën e fundit të gjyqit dhe tashmë do të dëbohet nga Australia. Gjykata Federale la në fuqi vendimin...

Zjarr në pyjet e 9 provincave të Argjentinës

Erërat e forta dhe temperaturat e larta kanë rindezur zjarret në Patagoni, të cilat kanë shkatërruar zona të mëdha pyjore në rajonin e largët...

225 të vdekur nga protestat në Kazakistan

Një zyrtar i lartë i zbatimit të ligjit në Kazakistan tha të shtunën se 225 njerëz vdiqën gjatë demonstratave të dhunshme që tronditën vendin...

Qindra njerëz në protestën “Kill the Bill” në Londër

Qindra demonstrues janë mbledhur në Londër për të protestuar kundër projektligjit të diskutueshëm "Policia, Krimi, Dënimet dhe Gjykatat", i cili do t'i jepte policisë...

8 pikat e rezolutës së miratuara në Kuvend kundër referendumit serb në Kosovë

Kuvendi i Kosovës ka miratuar me 76 vota për rezolutën për ndalimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë. 8 pikat e rezolutës kanë këtë...

Kuvendi miraton rezolutën, s’ka referendum serb në Kosovë

Kuvendi i Kosovës ka miratuar me 76 vota për rezolutën për ndalimin e mbajtjes së referendumit serb në Kosovë. Përkrahje rezolutës i dhanë edhe dy...

TË FUNDIT

Suedia vendos trupa në ishullin Gotland afër Rusisë

Suedia po përforcon praninë e saj ushtarake në ishullin Gotland, që është pjesa më e afërt e vendit me Rusinë. Kjo vjen pasi bisedimet midis...

Sekuestrohet një sasi e madhe kanabisi në kamionin me targa shqiptare në Mal të Zi

Autoritetet policore në Mal të Zi kanë sekuestruar një sasi të madhe lënde narkotike të llojit kanabis sativa në një kamion me targa shqiptare. Sipas...

Ishulli me emrin mitologjik dhe të kaluarën tragjike kthehet në destinacion turistik

Gorgona është një ishull i vogël kolumbian, i krahasuar shpesh me famëkeqin Alkatraz apo ishullin Robben. Deri në vitin 1984, ishulli me sipërfaqe vetëm 26...

Partia Laburiste kërkon dorëheqjen e kryeministrit Johnson

Udhëheqësi i Partisë Laburiste në Mbretërinë e Bashkuar, Keir Starmer përsërit thirrjet e tij duke kërkuar që kryeministri Boris Johnson të dorëhiqet pas skandalit...

Australia afër pikut të infektimeve, shkak Omicron

Australia ka të ngjarë të jetë afër pikut të infektimeve me variantin Omicron, thanë autoritetet të shtunën, teksa paralajmëruan se infeksionet ditore do të...

Të dielën zhvillohet referendumi për ndyshimet kushtetuese në Serbi

Në Serbi më 16 janar zhvillohet referendumi për ndryshimin e Kushtetutës, aktit më të lartë ligjor të shtetit. Ndryshimet e parashikuara kanë të bëjnë me...

Qeveria ukrainase beson se pas sulmit kibernetik qëndron Moska

Ukraina shprehet se ka zbuluar të dhëna se Rusia qëndron pas sulmit kibernetik që rrëzoi faqet e internetit të qeverisë ukrainase në një kohë...

4 serbë ndalohen në Kosovë, transportonin materiale zgjedhore për referendumin

Katër serbë që po transportonin në Kosovë materiale zgjedhore për referendumin serb janë ndaluar në pikëkalimin kufitar në Merdarë. Të ndaluarit janë koordinatori i Komisionit...

Pandemia ‘paralizon’ kulturën, shtyhen shfaqjet teatrale në Tiranë

Pandemia ka bllokuar jetën kulturore në Tiranë. Shtimi i rasteve me COVID-19 ka bërë që shumë aktorë të angazhuar në shfaqje të preken me...

EMISIONET

KËNDVËSHTRIME Një këndvështrim në një botë ku të gjitha këndvështrimet kanë rëndësi

Ndryshimi demografik nuk është krizë. Është një mundësi.

Europa është në mesin e një tranzicioni demografik me pasoja që kanë ndikim të gjerë. Njerëzit kanë më pak fëmijë, jetojnë më gjatë dhe...

Europa duhet të ulë varësinë nga gazi rus

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Më në fund, Europa pranoi varësinë që ka nga gazi natyral rus ndërsa...

Presidenti amerikan Joe Biden lëshon ‘artilerinë e rëndë’ në rajon

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Në muajt e fundit shumëkush ka parë me interes një qasje të re...

Liberalët e Europës duhet të mësojnë nga lëvizja populiste

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Zgjedhjet e fundit, përfshi ato në Gjermani dhe Norvegji të muajit të kaluar,...

VIDEO

Çfarë presin shqiptarët nga viti 2022?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (53,3%) dëshirojnë më shumë të ardhura në vitin 2022. Punësimi apo nisja e një pune më të mirë...

Emigrantët afrikanë në Horë flasin arbërisht, thotë gjuhëtarja

Gjuhëtarja Ledi Shamku tha në Euronews Albania se pjesa më e madhe e emigrantëve, kryesisht afrikanë që shkojnë të jetojnë në Horë, vendbanimin arbëresh...

Çfarë mendojnë shqiptarët për ‘Open Balkan’?

Thuajse dy në tre shqiptarë mendojnë se nisma ‘Open Balkan’ është në interes të Shqipërisë. Gjetjet e ‘Barometrit’ të Euronews Albania tregojnë se shqiptarët e...

Studiuesi i njohur anglez Malcolm ka fakte të pazbuluara për historinë e Shqipërisë

Disa pjesë të historisë sonë janë shkruar me idealizma dhe jo të bazuara në fakte të vërteta, kështu shprehet një prej albanologëve më të...

Festivali i dritave në Amsterdam nën kufizimet anti-COVID

Gjatë muajve të dimrit të errët, nga dhjetori në janar, Amsterdami kthehet në një muze dritash në qiell të hapur. Megjithatë, këtë vit, Festivali...

35 vite në karrige me rrota, i moshuari paraplegjik rrëfen jetën mes 4 mureve

Prej 35 vitesh kjo karrige me rrota është kthyer në miken më të ngushtë të Qamil Qazimillës. Një aksident në punë, i ndryshoi përgjithmonë...

Destinacion viziton Tropojën e Vjetër, në stinën e artë të  vjeshtës

Tropoja e Vjetër, një vend i strukur mes alpeve hijerënda, nga ku kanë dalë shumë trima e njerëz bujarë. Pasazhi i këtij vendi është...

Biznesmeni amerikan: Bashkëpunim i shëndoshë me politikanët, por jo kompromise

Biznesmeni amerikan Michael Granoff deklaroi se marrëdhëniet e tij me politikën shqiptare janë të shëndetshme, por kurrsesi nuk ka ndikuar te bizneset e tij. “Që...

“RMV do të ketë kryeministër të ri pas festave të fund vitit” thotë zyrtari i LSDM

Muhamed Zekiri, anëtar i Këshillit Ekzekutiv i LSDM në Maqedoninë e Veriut thotë se ka disa faktorë që kanë ndikuar në humbjen e zgjedhjeve...

Alibeaj: Zyrat e gjykatave janë bosh, situata në sistemin e drejtësisë, dëshpëruese

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj përballë të rinjve në emisionin RinON në Euronews Albania tha se situata në sistemin e drejtësisë sot është dëshpëruese. Sipas...

Ngjarja në Fier, Ballanca: T’i vëmë gishtin kokës, gjetjen e fajit ta nisim nga vetja

Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca thotë se ngjarje e rëndë e ndodhur në Fier kishte vëmendje të gjerë pasi të gjithë kuptuan se mund...

Nuk ka shëndetësi falas, por të përmirësuar, thotë deputetja e PS

Nuk ka shëndetësi falas në vendin tonë por gjendja është përmirësuar falë Partinertitetit Publik Privat, sipas deputetes së PS-së, Klodiana Spahiu. “Shëndetësi falas nuk ka...

Zv.ministri i infrastrukturës dhe deputeti i PD përplasen për koncesionet

Infrastruktura ka qenë tema e diskutimeve në emisionin “RinOn” ku përballë Eva Koltraka, e diplomuar për kontabilitet dhe Ardiana Laska, e diplomuar për marrëdhënie...

“Open Balkan” dhe shqiptarët, Gjeloshaj: Rama të na sqarojë çfarë përfitojmë

Në një intervistë për gazetarin Franko Egro, kryetari i bashkisë së Tuzit në Malin e Zi, ka kërkuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama...

Debat për edukimin në ‘RinON’, Këlliçi: Arsimi duhet ofruar falas, Kadia: Rëndësi ka cilësia

Edukimi i të rinjve përballi në 'RinON' zv.ministrin e Financave, Besart Kadia dhe deputetin demokrat Belind Këlliçi. Z. Këlliçi tha se tarifat e larta të...

Filloi ‘RinOn’ në Euronews Albania, programi që vendos politikën përballë të rinjve

Filloi në “Euronews Albania” emisioni më i ri “RinOn”, i cili pason projektin e sezonit të kaluar “RinVote”, që erdhi në këtë ekran në...

Përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë, analistët diskutojnë marrëveshjen ushtarake Francë-Greqi

Franca dhe Greqia kanë nënshkruar një marrëveshje ushtarake, sipas së cilës Franca do të duhet të ndërhyjë në rast të një sulmi mbi Greqinë. Kjo...

Këshilltari i LDK: Kosova humbi nga rinegocimi i marrëveshjes me Serbinë

Anton Berisha, këshilltar për politikat e jashtme në Lidhjen Demokratike thotë se Kosova ka humbur nga rinegocimi i marrëveshjes së targave me Serbinë. Ish-zv.ministër i...

‘Jo rritje çmimi, koston e shtuar të energjisë duhet ta përballojë qeveria’, thotë eksperti

Për ekspertin e ekonomisë, Majlind Lazimi, qeveria nuk duhet ta rrisë çmimin e energjisë elektrike, pasi një gjë e tillë do të sillte shumë...

‘Justifikimi se na duhen hotele masive, vetëm për betonizim të plazheve’ thotë aktivisti

Aktivisti mjedisor Ened Mato është i mendimit se turizmit shqiptar i mungon qëndrueshmëria. Ai shprehet kritik ndaj projekteve të mëdha hoteliere duke marrë si...

Qasja për ‘Open Balkan’, Haxhiu e Bushati të ndarë: Gjermania krijoi një diktator në Ballkan

Qasja e Bashkimit Evropian në raport me Ballkanin Perëndimor u diskutua mbrëmjen e sotme në emisionin “Shock” në Euronews Albania. Analisti Baton Haxhiu tha se...

‘PS të mos sillet si triumfatore’, Lindita Nikolla: Do jem avokate e mirë e opozitës

“Do jem një avokate e mirë e opozitës”. Kështu është shprehur për Euronews Albania, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, teksa shtoi se në çdo...

‘Jo se u pajtua me Kurtin’, Bushati: Rama e dinte që çdo lëvizje e gabuar do t’i kthehej në bumerang

Analisti Andi Bushati e cilësoi vizitën e kryeministrit Edi Rama ditën e sotme në Kosovë si më normalen ai që ka zhvilluar ndonjëherë në...

Ish-ministri i Mbrojtjes: Do ishte një aventurë e ushtrisë serbe ndërhyrja në Kosovë

Ish-ministri i Mbrojtjes, Anton Quni u shpreh për Euronews Albania se do të ishte një aventurë e forcave ushtarake serbe, zhvillimi i ndonjë operacioni...

Kushi: Jo në auditorë të pavaksinuar, ose test. Ndalimi? E zgjidhin Universitetet

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi deklaroi për Euronews Albania se viti i ri akademik do të fillojë me prezencë fizike në auditorë, por vetëm...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Kandidat i PD-së për kryeqytetin? Gerti Bogdani: Jam gati po ma besuan, Tirana ka nevojë për ndryshim

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Gerti Bogdani u shpreh për Euronews Albania se nëse i besohet nga PD-ja kandidatura për kryetar të Bashkisë së...

Britanikët vlerësojnë Tiranën si qytetin më pak të kushtueshëm

Tirana rezulton se është qyteti Evropian më i lirë për të kaluar një pushim të shkurtër. Këtë e thotë Barometri 2021 i Postës Britanike...

Apeli i mjekes: 300 fëmijë talasemikë kanë nevojë për gjak

Dhuro gjak, shpëto jetë! Është thirrja që i bëhet çdokujt që është i shëndetshëm, megjithatë në qendrën e transfuzionit të gjakut prej kohësh karriget...

Kryeministri Rama premton “Korridorin Blu” edhe pa ndihmën e BE-së

Ndërtimi i “Korridorit Blu” është një premtim i pashkruar në programin qeverisës. Por, kryeministri Edi Rama është zotuar ta bëjë edhe nëse Bashkimi Evropian...

Nuk iu lejua pyetja në konferencën me Merkel, gazetari nga Kosova pyet ‘live’ kryeministrin Rama

Gazetari nga Kosova Enis Reçica tha në Euronews Albania se pas incidentit të djeshëm në konferencë do ta pyeste kryeministrin Rama se përse nuk...

Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi. Euronews Albania ka mësuar se që...

Shqipëria renditet e 72 mes 110 vendeve të botës për pastrim parash

Indeksi i Bazelit është një renditje e pavarur dhe mjet vlerësimi mbi rrezikun e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit. Shqipëria renditet e 72...

Analisti Shehu: Rajoni do te pësojë ndryshime, ka dy etni të mëdha, shqiptarët dhe serbët

Analisti Redi Shehu tha në “Now” me Erla Mëhillin se pas dy dekadave Ballkani Perëndimor do të jetë i ndarë në dy etni, shqiptarët dhe...

Andi Bushati: Merkel, varrmihëse diplomatike e “Open Balkan”

Analisti Andi Bushati shprehet se kancerlarja e Gjermanisë, Angela Merkel e ka varrosur në mënyrë diplomatike iniciativën “Open Balkan”. Sipas Bushatit, Merkel nuk e përmendi...

Gjinushi: Një grua Kryetare Kuvendi zbut klimën e tensionuar politike

I shkëputur tashmë nga politika, Skënder Gjinushin me parlamentin e lidh vetëm oborri i përbashkët me Akademinë e Shkencave. Ndërsa, muri ndarës i dy...

Berisha: Nëse PD më përjashton do të bëj gjithçka për ta rikthyer partinë

I pyetur nga Erla Mëhilli se si do të vepronte nëse PD do të vendoste për ta përjashtuar nga grupi parlamentar, Berisha deklaroi se...

Ura veneciane në Brataj tërheq turistët

Larg zhurmave të qytetit, natyrë dhe ajër i pastër. Shumë shqiptarë dhe të huaj kanë zgjedhur të vizitojnë këtë verë fshatin Brataj, ku ndodhet...

“Të kënaqur me mikpritjen, por nuk duam të rrimë gjatë”, dita e parë e afganëve në Tiranë

Nexhip Jasin ishte gazetar në Afganistan, por me ardhjen në pushtet të talebanëve ai rrezikonte jetën dhe për këtë arsye që prej mbrëmjes së...

“Si i shpëtova vdekjes”, refugjati afgan në Itali tregon sprovën e largimit nga vendi

Njerëz që shtypen, dëshpërim dhe radhë të gjata janë vetëm disa nga skenat e regjistruara mes civilëve të bllokuar jashtë aeroportit të Kabulit. Disa janë...

EMISIONET

MË TË LEXUARAT

Gati puna për ‘Korridorin Blu’, Balluku firmos marrëveshjen në Greqi

Korridori Blu, apo autostrada që lidh Shqipërinë me Greqinë në jug dhe me Kroacinë në veri do të nisë shpejt. Projekti nuk është i ri,...

Kryesia e PD-së përjashton përgjithmonë Sali Berishën nga partia

Kryesia e Partisë Demokratike ka vendosur përjashtimin e përhershëm të Sali Berishës nga kjo parti. Vendimi pritet t’i kalohet Këshillit Kombëtar. Në mbledhje, e cila zgjati...

Deputetja Koti: S’do e njoh vendimin e Bashës nëse më përjashton nga Grupi Parlamentar

Deputetja e Partisë Demokratike Sorina Koti deklaroi për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se nuk do ta njohë vendimin e Lulzim Bashës nëse e...

Berisha paralajmëron ‘opozitë të vërtetë’: S’do ta lemë që Portin e Durrësit ta marrë Basha e Rama

Ish-kryeministri Sali Berisha paralajmëron për opozitë të fortë në kundërshtimin e projektit për Portin e Durrësit. Ai akuzoi se në këtë aferë janë përfshirë...

Ndërron jetë presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka humbur jetën në moshën 65-vjeçare. Lajmi është dhënë nga zëdhënësi i tij, David Cuillo nëpërmjet një postimi në...

Gjykata Kushtetuese ‘paralizohet’ në prag të vendimit për Metën

Gjykata Kushtetuese shumë shpejt do të mbetet me 5 anëtarë nga 7 që janë aktualisht, pasi kanë përfunduar mandatet e Altin Binajt dhe Përparim...

Pasojat politike që vijnë pas konfliktit Basha-Berisha në PD

Përçarja mes Lulzim Bashës dhe Sali Berishës pritet të sjellë dhe një çarje të grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Nisur nga pozicionimi i deputetëve deri...

Feministët në Shqipëri pagëzojnë 20 rrugë me emrat e 20 grave të vrara nga burrat

Emrat e rrugëve të Tiranës u mbuluan me emra të grave të vrara nga burrat e familjeve të tyre. Mbrëmjen e djeshme aktivistët e Kolektivit...

Sali Berisha: Ky është revolucion për lirinë e demokratëve

Gjatë debatit në “Now” me Erla Mëhillin, drejtori i lajmeve të Euronews Albania Neritan Sejamini iu drejtua ish-kryeministrit Berisha duke e pyetur se çfarë...

Lirohen 4 të arrestuarit për skandalin e pagërrjedhjes

Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e sigurisë ndaj 4 të arrestuarve lidhur me skandalin e pagërrjedhjes. Eni Qirjako e Andi Agaraj, punonjës në Drejtorinë...

KOSOVA

23 vite nga Masakra e Reçakut ku u vranë 45 qytetarë

Sot shënohen 23 vite nga Masakra e Reçakut në Kosovë, ku më 15 janar 1999 u vranë 45 shqiptarë të paarmatosur. Ish-shefi i misionit vëzhgues...

Kosova e quan ‘të papranueshëm’ mbajtjen e referendumit serb

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se është e papranueshme mbajtja e çfarëdo referendumi të një shteti tjetër në Kosovë. Ai tha...

Vendet e Quint-it thirrje Kurtit të lejojë referendumin serb në Kosovë

Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të lejojë mbajtjen e referendumit...

Blinken letër Kurtit, bën thirrje për rikthim në dialogun me Serbinë  

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pranuar letër nga Sekretari i shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antony Blinken. Ai i është...

MAQEDONIA E VERIUT

Nga 21 poste ministrore në RMV, 10 i kanë marrë partitë shqiptare

Kabineti i ri qeveritar në Maqedoninë e Veriut do të ketë pjesë të saj 10 ministra shqiptarë nga 21 gjithsej. Në qeverinë e Dimitar...

Mjekët në RMV apelojnë për vaksinim si e vetmja mundësi shpëtimi

Mjekët në Maqedoninë e Veriut parashikojnë një periudhë edhe më të rëndë të COVID-19 gjatë muajve të mbetur të dimrit për shkak të variantit...

Maqedonia e Veriut shënon numër të lartë të infektimeve me COVID-19

1,964 të infektuar të ri me coronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa si pasojë e komplikimeve nga...

10 ministra shqiptarë në qeverinë e re të RMV, të shtunën votohet kabineti i ri

Kryetari i ri i LSDM-së dhe mandatari për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dorëzoi sot në Kuvend propozimin për kabinetin e ri...

EVROPA

Franca vendos për vaksinim me detyrim për të rriturit

Të gjithë të rriturve mbi 18 vjec në Francë u kërkohet të bëjnë dozën përforcuese të vaksinës për të vijuar të përdorin certifikatën e...

Përplasje për emigrantët, PE kundër ligjit danez

“Ndesh me vlerat evropiane”. Me këto fjalë disa euro-deputetë përshkruan ligjin për emigracionin të miratuar nga qeveria social-demokrate daneze. Ligji planifikon t’i dërgojë azilkërkuesit në...

Homazhe në Itali, politikanët evropianë i japin lamtumirën e fundit presidentit Sassoli

Politikanë italianë dhe jo vetëm u bashkuan të premten për t’i bërë homazhet e tyre kryetarit të Parlamentit Evropian, David Sassoli, i cili ndërroi...

Ligji për studimin e Holokaustit shkakton debate në Rumani

Një ligj i ri që lejon studimin e Holokaustit në gjimnazet e Rumanisë ka sjellë shumë debate në vend. Prokuroria ka nisur edhe një hetim...

BOTA

Çekia lejon punonjësit shëndetësorë të infektuar të qëndrojnë në punë

Qeveria e re çeke do të lejojë disa punëtorë që kanë rezultuar pozitivë me koronavirus të qëndrojnë në punë, kjo për të lehtësuar mungesat...

SHBA paralajmëron se Rusia do të përdorë ‘flamurin fals’ për të pushtuar Ukrainën

Rusia po planifikon një provokim për të krijuar pretekst për pushimin e Ukrainës, thonë zyrtarë të SHBA. Një zëdhënës i Pentagonit thotë se operativë rusë...

Rikthehet vepra letrare e 400 viteve më parë, ‘Tragjedia e Makbethit’

Aktori i mirënjohur Denzel Washington ka interpretuar veprat e Shekspirit në skena teatrale dhe filma, por kurrë nuk kishe luajtur “Makbethin” përpara se të...

Kapela e Melania Trump në ankand, ofertat nisin nga 250 mijë $

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump po nxjerr në ankand një kapele të bardhë, që e kishte përdorur në vitin 2018 . Ankandi online...

Moti Tirana

Sot -

13 oC 1oC

Cloudy early with peeks of sunshine expected late. Cold. High near 5C. Winds light and variable

NESËR

13oC3oC

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER